• 7. ENCATC Uluslararası New York Araştırma Turu Gerçekleşiyor

  ENCATC’ın (Kültür Yönetimi ve Politikası Avrupa Ağı) düzenlediği araştırma gezilerinin yedincisi olan üç günlük 2018 uluslararası araştırma turu programı bu yıl 11-13 Şubat tarihlerinde New York şehrinde gerçekleşiyor. New York Araştırma Turu eğitimciler, araştırmacılar, genç ve deneyimli kültür profesyonelleri, kültür girişimcileri, sanatçılar ve karar vericilerden oluşan uluslararası bir grubu bir araya getirmeyi amaçlıyor. Tur programı, katılımcıların New York’un sanat ve kültür sahnesini birinci elden deneyimlemesini sağlamak üzere tasarlandı. Etkinlik ayrıca ENCATC’ın New York Üniversitesi ortaklığıyla düzenlediği 7. ENCATC Kültür İlişkileri ve Diplomasi Akademisi: “Şehirlerin Yükselen Rolü” başlıklı bir diğer programı da kapsıyor. Programın, bilgi ve deneyimlerini 7. ENCATC Uluslararası Araştırma Turu katılımcıları ile paylaşacağı açıklanan ilk konuşmacıları Sandra Lang ve Richard Maloney.

 • 10 Şub, 2018

 • UNESCO Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi Kürsüsü İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kuruldu

  Yüksek öğretim kurumları bünyesinde UNESCO kürsüleri ve üniversiteler arası ağlar kurulmasını öngören UNESCO Kürsüleri/UNITWIN Ağları programı çerçevesinde Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi başlıklı bir kürsü kurmak üzere başvuru yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin başvurusu geçtiğimiz günlerde kabul edildi. Kürsü, çalışmalarını Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi (KPY) bünyesinde sürdürecek.

 • 08 Ara, 2017

 • Şehir ve Bölgeler İçin Kültür Projesi Tamamlandı

  2015 Ocak ayında başlayan, EUROCITIES, KEA, ve ERRIN tarafından yürütülen, kültüre sağlıklı yatırımlar yapmak yönünde şehirleri ve bölgeleri desteklemek amaçlı bir Avrupa Komisyonu girişimi olan Şehir ve Bölgeler için Kültür (Culture for Cities and Regions) projesi, geçtiğimiz Eylül ayında tamamlandı.

 • 08 Ara, 2017

 • Budapeşte Gözlemevi – Kültürel Barometre

  Budapeşte Gözlemevi, Kültürel Barometre olarak adlandırdıkları araştırma projesi kapsamında Kültürel İklim Barometresi 2017 anketini başlattı. Anket, kültürel canlılığı olumsuz etkileyen faktörlerin yanı sıra kültürel ekosistemi etkileyen olumlu yönleri de sorguluyor.

 • 08 Ara, 2017

 • ACP Kültür Bakanları 4. Toplantısı

  Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri Grubu (ACP), 1975'te Georgetown Anlaşması tarafından kurulan, Afrika, Karayipler ve Pasifik'teki ülkelerden oluşan bir gruptur. Grubun başlıca hedefleri, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi, yoksulluğun azaltılması ve gruba üye ülkelerin dünya ekonomisine daha fazla entegrasyonunun sağlanmasıdır.

 • 08 Ara, 2017

 • “İSTANBUL KONFERANSI: UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Sözleşmesi’nin 10 Yılı” Kitabı Yayımlandı

  Kitap, UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi’nin (2005) 10. yılı dolayısıyla UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) tarafından 20 Ekim 2015’te, İstanbul’da düzenlenen uluslararası konferansın konuşma metinlerini içermektedir. Kitapta, uluslararası uzmanların 2005 Sözleşmesinin 10 yıla yayılan uygulamalarına ilişkin değerlendirmeleri, kamu kesiminden yöneticilerin konuya ilişkin bilgi aktarımı ve Sözleşmenin en önemli vurgusuyla ilişkili olarak Türkiye’deki kültür endüstrileri meslek örgütlerinin temsilcileri ile yaratıcı ekonomi aktörlerinin ve sanatçıların konuya ilişkin görüş ve tartışmaları yer almaktadır.

 • 11 Kas, 2017