• Romanes Türkçe Sözlük Çıktı

  Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu, Romanes - Türkçe sözlüğü hazırladı.Sözlüğü Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, Uluslararası Roman Birliği Eski Başkanı Orhan Gajlus ve Halil İbrahim Nurbel hazırladı.Ali Daylam, Romanes dilini Türkiye'de konuşanların giderek azaldığını belirterek buna engel olmak için sözlük hazırladıklarını söyledi.

 • 03 May, 2016

 • Konya’daki 2000 Yıllık Kitabede At Yarışı Kuralları Çıktı

  Konya’nın 2.000 yıllık Lukuyanus Anıtı’ndaki kitabede, at yarışı kurallarının yazdığı olduğu ortaya çıktı. Kitabe, at yarışları kurallarını anlatan en eski kitabe olarak literatüre geçti. Konya’nın Beyşehir ilçesinin 18 kilometre doğusundaki Tarihi Hitit Misthia kentinin üzerinde kurulu Fasıllar Mahallesi’nde, Hitit, Bizans ve Roma döneminden kalma çok sayıda anıt ve harabe bulunuyor.

 • 02 May, 2016

 • Hatay’daki İskeletli Mozaik Tartışmalarına Son Nokta Kondu

  Antakya’da bulunan iskeletli mozaik, Türkiye basınında olduğu gibi dünya basınında da büyük bir yankı uyandırmıştı. Antiocheia Antik Kenti’nin bir mahallesinde üzerinde Grekçe “Neşeli ol hayatını yaşa” yazan bir mozaik bulunduğu iddia edilmişti. 2013 yılında bulunan mozaik hakkında Arkeofili’ye konuşan Antiocheia  Antik Kenti Bilimsel Danışmanı Doç. Dr. Hatice Pamir, yapılan açıklamaların doğru olmadığını belirterek, “Antakya da çıkan mozaik taban ile ilgili ortalıkta epey bilgi kirlenmesi yaşanıyor.” dedi.

 • 02 May, 2016

 • Antalya’da Antik Kente Kaçak Plaj Girişimi

  Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan denize sıfır arkeolojik sit alanına iş makinesi sokularak plaj yapılmak istendi. 1. derece arkeolojik sit alanı statüsüyle koruma altında olan bölgede, antik tiyatro, kaya mezarı ve lahitler bulunurken, alanın denizle buluştuğu yerde Antiphellos Antik Kenti’ni çevreleyen sur duvarına ait kalıntıları yer alıyor. Çivi çakmanın bile yasak olduğu alanda müze yapılması planlanırken, önceki gün iş makinaları sokularak kaçak plaj yapılmak istendi.

 • 30 Nis, 2016

 • TÜİK: Turizm geliri ve ziyaretçi sayısı ilk çeyrekte azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak – Mart dönemini kapsayan 1. Çeyrek Turizm İstatistiklerine göre; turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan 2016 yılı ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,5 azalarak 4 milyar 66 milyon 384 bin dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 71,3’ü yabancı ziyaretçilerden, yüzde 28,7’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

 • 29 Nis, 2016

 • "BM Türkiye’ye İnsan Hakları İhlallerini Sordu"

  BM İşkenceye Karşı Komite’nin Periyodik İncelemesi kapsamında Türkiye değerlendirilirken, hapishanelerin durumu, “terör şüphelilerine” nasıl muamele edildiği, aşırı güç kullanımı, gösterilere polis müdahalesi ve ülkedeki sığınmacılara nasıl davranıldığına ilişkin sorular Türkiye heyetine soruldu ve cevap istendi. Heyet hak ihlallerini reddetti.

 • 28 Nis, 2016

 • Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi Artık Türkiye’de de Dağıtılacak

  Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından hazırlanan Acil Durum Kırmızı Listesi, dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de de dağıtılacak. ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi dünyanın çeşitli noktalarında meydana gelen karışıklık ve silahlı çatışma durumlarında, ülkelerin kültür varlıklarının korunması için yayınlanan bir broşür niteliği taşıyor. Bu listede yayınlanan eserler Suriye’den çalınan kültür varlıkları değil, Suriye’deki kültürel miras kurumlarının envanterinde kayıtlı eserlerden örnekler içeriyor.

 • 28 Nis, 2016

 • Arkeolojik Sit Alanlarında Yapılaşmanın Önü Açıldı

  1999 yılında çıkarılan Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararına ek bir madde eklenerek Arkeolojik sit alanlarında yapılaşmanın önü açıldı.Ek maddde, ‘Uzmanlara göre kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da doğal afet yaşanan yerlerdeki’ Arkeolojik sit alanlarına yapı yapılmasının önü açıyor.

 • 28 Nis, 2016