KPY

CAMMA Perşembe Konuşmaları: Bağımsız Sanat Oluşumlarında Sürdürülebilirlik

Ocak '19

CAMMA Perşembe Konuşmaları çerçevesinde düzenlenen "Bağımsız Sanat Oluşumlarında Sürdürülebilirlik" paneli Dr. Esra Yıldız moderatörlüğünde 20 Aralık 2018’de İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Panelde, konuşmacılar, Ezgi Bakçay, Yiğit Sertdemir ve Sinem Öcalır İstanbul’daki çağdaş sanat kolektiviteleri ve bağımsız tiyatro topluluklarının durumu ve sürdürülebilirlik stratejilerini tartıştı.

Tartışmalara ek olarak, Ezgi Bakçay “Karşı Sanat”ı ve TÜYAP’ı kamusal sanat ortamına dönüştüren “Ağustos Atölyesi”ni, Yiğit Sertdemir “Altıdan Sonra Tiyatro”nun kuruluş sürecini ve Sinem Öcalır ise “Tiyatro Kooperatifi Girişimi”ni anlattı.

          

Katılımcılar

Ezgi Bakçay  (Karşı Sanat Çalışmaları)

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Yüksek Lisans Programı mezunudur. Le Centre européen de sociologie et de science politique de la Sorbonne,  l’Université Paris-Panthéon-Sorbonne ve EHESS’te estetik ve siyaset bilimi alanında araştırmalar gerçekleştirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Doktora yeterliliğini vermiştir. 2006’dan bu yana Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde; “Sanat Kuramları” “Sanat Yapıtını Çözümleme Yöntemleri” ve “Görsel Kültür” derslerini, Mimar Sinan Güzel Sanatla Üniversitesi’nde “Sanat Yönetimi” dersini vermektedir. Çeşitli kurumlarda ve özel üniversitelerde sanat teorisi alanında eğitim veren Bakçay Ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinde küratörlük ve sanat danışmanlığı görevleri üstlenmiştir. Sanat kuramcısı ve eleştirmen olarak çeşitli yayınlarda makaleleri yer almış ve Karşı Sanat’ta küratörlük yapmaktadır.

 

Yiğit Sertdemir (Altıdan Sonra Tiyatro)

1998 yılında, ilk oyun denemesi olan “Yumuşak Ge”yi yazdı. 1999 yılında, İTÜ’den yaşamdaşlarıyla, Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdu. Aynı sene Sadri Alışık Tiyatrosu’nda ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktı. 2002 yılında kaydını alıp, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak okudu ve mezun oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ‘yevmiyeli sanatçı’ olarak çalışmaya başladı. 2009’da, Kumbaracı50 adlı sahne ile İstanbul’u buluşturanlar arasındaydı. Halen; Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de tiyatro ile uğraşmaktadır.

 

Sinem Öçalır (Kumbaracı50 ve Tiyatro Kooperatifi Girişimi)

Oyuncu ve Kumbaracı50'de Mekan Koordinatörü, Tiyatro Kooperatifi Girişimi üyesi.

 

Katılımcılar ve sanat oluşumları hakkında detaylı bilgi için:

http://www.karsi.com/index.php

http://www.altidansonra.com/

https://kumbaraci50.com/